VIII Spotkanie Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
z okazji jubileuszu 25 – lecia wizyty Ojca Świętego św. Jana Pawła II
w Gorzowie Wlkp.

Szanowna Diecezjalna Rodzino Szkół im. św. Jana Pawła II
Każdy z nas pielęgnuje osobiste wspomnienia związane z patronem naszych szkół. Pamiętamy jego pielgrzymki i spotkania z wiernymi. Szczególnym doświadczeniem dla wielu z nas było spotkanie z Ojcem Świętym, które odbyło się 2. czerwca 1997 roku w Gorzowie Wielkopolskim.
Św. Jan Paweł II odwiedzając wtedy katedrę gorzowską modlił się przy grobie bp Wilhelma Pluty oraz spotkał się z licznie zgromadzonymi wiernymi na placu przy budującym się wówczas kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski. W swojej homilii podkreślił jak ważna w obecnych czasach jest gotowość do składania świadectwa wiary i troska o to, aby mówić o Bogu we wszystkich miejscach związanych z życiem człowieka. Zadania, które zostawił nam Papież Polak realizujemy każdego dnia, przekazując depozyt papieskiego nauczania w szkołach noszących Jego imię. Jednak przypadający w tym roku jubileusz 25 – lecia wizyty Ojca Świętego w naszej diecezji mobilizuje nas do utrwalenia pamięci o tym wydarzeniu młodemu pokoleniu.
Z tej okazji parafia Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. oraz Rada Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej pragną zaprosić Państwa na VIII zjazd Diecezjalnej Rodziny Szkół św. Jana Pawła II.
Odbędzie się on w piątek 3. czerwca 2022 roku w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., przy ul. Bpa Wilhelma Pluty 7.
Program:
godz. 10.00 – powitanie gości, wprowadzenie sztandarów i zawiązanie wspólnoty
godz. 10.30 – Msza św. pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Tadeusza Lityńskiego
godz. 11.30 – Montaż słowno – muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II
godz. 12.00 – Zwiedzanie miejsca pobytu papieża i śpiew „Barki” przed pomnikiem Jana Pawła II
godz. 12.20 – Turniej wiedzy dla uczniów o wizycie Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp.
godz. 13.30 – posiłek i zakończenie spotkania
Prosimy o zabranie ze sobą sztandarów Waszych szkół.
W turnieju wiedzy podzielimy uczniów na trzy osobowe drużyny według kategorii wiekowych. Ich zadaniem będzie wykazanie się ogólną wiedzą na temat pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1997 roku oraz znajomością papieskiej homilii wygłoszonej w Gorzowie Wlkp. (tekst znajduje się w załączniku). W przypadku dogrywki mogą pojawić się pytania dotyczące podstawowych wiadomości o Ojcu Świętym. Jako jedno z zadań konkursowych każda szkoła przygotowuje wcześniej prezentację multimedialną nt. pobytu św. Jana Pawła II w Gorzowie Wielkopolskim. W prezentacji oceniane będą efekty wizualne, prawdziwość informacji oraz sposób jej przedstawienia. Cała prezentacja powinna składać się z 10 do 15 slajdów.
W minionych latach odbył się konkurs “Myśli św. Jana Pawła II w fotografii” organizowany przez Szkołę Podstawową w Różankach. Pandemia uniemożliwiła przedstawienie tych prac. Dlatego w kościele będzie okazja do ich obejrzenia.
W celu dobrego podjęcia przybyłych gości prosimy o potwierdzenie Państwa obecności do dnia 25 maja br. na adres: brybacki@wp.pl. Wszelkie dodatkowe informacje otrzymają Państwo u koordynatora – ks. Bartłomieja Rybackiego: tel.: 663 36 94 91 lub e-mail: brybacki@wp.pl.

Honorowy patronat nad spotkaniem objęli: Lubuski Kurator Oświaty EWA RAWA oraz Biskup Diecezjalny TADEUSZ LITYŃSKI.

ks. kan. Bogusław Kaczmarek
Proboszcz Parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.

ks. dr Wojciech Lechów
Asystent Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej